header-image.jpg

Recenze Stereo & Video 03/2012 Retro gramofon Hyundai RTCC 513 RIP

Recenze Stereo & Video 03/2012 Retro gramofon Hyundai RTCC 513 RIP

Recenze Stereo & Video 03/2012 Retro gramofon Hyundai RTCC 513 RIP

 

GRAMOFON S CD HYUNDAI RTCC 515 RIP RETRO

Analogový evergreen

Retro gramofon Hyundai RTCC 513 RIP evokuje hudební skříně z 50. let minulého století. Jednoduchý, ale všestranně vybavený "kombajn" dokáže pomoci i s digitalizací hudebních knihoven ze starých vinylů a magnetofonových kazet.

Hudební skříně byly vnímány coby gramorádia s další výbavou, což je i případ "sdruženáře" RTCC 513 RIP, který kromě gramofonu a rádia nabízí dva přehrávače s mechanikami na cédéčka a kompaktní kazety. Dovětek za typovým číslem napovídá, že přidanou hodnotou je možnost ripování, tedy záznamu z libovolného zdroje signálu.

 

Zpátky do drážek

Dekorativní design se veze na historizující vlně, které vychází vstříc řada Retro Style, kde je RTCC 513 RIP jedním z desítky modelů, jehož autenticitě lze ze dvou metrů skoro uvěřit. Skříň z MDF desek i dřevěných doplňků je na povrchu upravena buď třešňovou nebo mořenou dubovou dýhou, u níž drobné suky "schová" tmel, tónovaný do odstínu příslušného provedení. Vzhledem k ceně přístroje nelze očekávat mistrovskou truhlařinu, ale exteriér působí solidně. Barevný akord doplňuje hnědá vzorovaná tkanina a plastové imitace žlutého kovu.

Pod horním víkem skříně najdete pružně uložené třírychlostní šasi. Kovové raménko s přenoskou má sílu na hrot nastavenu z výroby. Návod se však nezmiňuje nejen o typu přenosky, lae ani o faktu, že časem je kvůli opotřebení hrotu nutná jeho výměna, aby nepoškozoval drážky vinylů: této kategorii odpovídají krystalové přenosky se safírovým hrotem s životností kolem 50 hodin, tedy pokud nebudete přehrávat šelakové standardní desky (náhradní hrot pro gramofony Hyundai Retro lze zakoupit v e-shopech a prodejnách EURONICS za 195 Kč). Vinyl na plastovém talíři o průměru 275 mm stabilizují tři malé pryžové podložky, v příslušenství nechybí kruhový adaptér pro přehrávání singlů. Pro volbu rychlostí slouží přepínač, umístěný vpravo u ručního zvedáčku raménka. Pohon zajišťuje prostřednictvím pryžového řemínku motorek, zapínaný v okamžiku, kdy se raménko s přenoskou přiblíží k talíři. Gramofon je poloautomat, takže když hrot přenosky skončí ve středové drážce, raménko se samo vrací na opěrku a motorek vypíná.

 

Práce všeho druhu

Kolem stupnice z organického skla, nasvícené žlutými LED diodami, jsou soustředěny ovládací prvky, "šuplík" CD mechaniky i klíčová přípojka. Malý, modře podsvícený LCD displej neruší, protože ke klasickým radiopřijímačům patřilo zářící "magické oko" - ukazatel síly signálu. Velký plastový knoflík vlevo slouží k ovládání hlasitosti, jeho "kolega" vpravo k ručnímu ladění AM/FM tuneru, jediný komfort skýtá "ledka" indikátoru FM Stereo. Rozsahy lze volit s dalšími zdroji signálu pěti tlačítkovými přepínači pod stupnicí. Slot kazetového přehrávače ústí na pravé bočnici, kde najdete i jediný ovladač, tlačítko pro rychlé převíjení pásku (jen ve směru posuvu) a k vysunutí kazety. V liště nad stupnicí jsou integrovány veškeré ovládací mikrospínače (část zdvojuje malá praktická "dálka"), hlavní vypínač i nízký podavač CD mechaniky (vyjíždí jen ze čtyř pětin, takže manipulace s disky vyžaduje cvik) a port USB. Slouží nejen coby vstup pro soubory MP3 a WMA (ty lze přehrát i z disků CD-R), ale také tudy proudí do paměťových flashek data, ripovaná po dvojím stisku tlačítka Rec z libovolného zdroje signálu, o čemž informuje blikání červené LED diody, k ukončení záznamu stačí stisknout tlačítko Stop. Datový tok je u souborů pevně nastavený na 128 kb/s (běžný třeba u internetových rádií).

Vzadu najdete vedle pevně instalované drátěné FM antény a sluchátkového výstupu s 3,5 mm jackem i linkový vstup, jehož citlivost lze ve dvou stupních upravit přepínačem Gain. Jeho propojení se stereo aparaturou nabízí zvukovou alternativu, protože RTCC 513 RIP má zesilovač s výkonem 2x 2,5 W, který budí dva širokopásmové měniče o průměru 100 mm, takže mnoho detailů z vinylů vám utají nejenom použitá přenoska. Reproduktory jsou pod zaoblenými rámečky s průzvučnou tkaninou instalovány tak, že jejich osy svírají úhel 150° a vyzařují víceméně do stran. Místnost možná zvukem lépe "zaplní", ale o stereu to není (ale když retro, tak pořádné: u hudební skříně Tesla Copélia do boků vyzařovaly dva z pěti reproduktorů). Technickými údaji výrobce šetří, nedozvíte se skoro nic. Gramofony však ani ve svých zlatých časech nebyly jen sofistikované hifi stroje, ale z velké části lidovější stolní modely. Do stejného segmentu míří Hyundai RTCC 513 RIP.

header-novinky.jpg
Hvězdný výprodej Euronics.
Hvězdné dárky